Pages

Sri Rudram Namakam In Oriya

Sri Rudram Namakam – Oriya lyrics(Text)
Sri Rudra Namaka Oriya Script


 ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ର ପ୍ରଶ୍ନଃ

କୃଷ୍ଣ ୟଜୁର୍ଵେଦୀୟ ତୈତ୍ତିରୀୟ ସଂହିତା
ଚତୁର୍ଥଂ ଵୈଶ୍ଵଦେଵଂ କାଣ୍ଡମ ପଂଚମଃ ପ୍ରପାଠକଃ

ଓଂ ନମୋ ଭଗଵତେ’ ରୁଦ୍ରାୟ ||
ନମ’ସ୍ତେ ରୁଦ୍ର ମନ୍ୟଵ’ ଉତୋତ ଇଷ’ଵେ ନମଃ’ | ନମ’ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ ଧନ୍ଵ’ନେ ବାହୁଭ୍ୟା’ମୁତ ତେ ନମଃ’ | ୟା ତ ଇଷୁଃ’ ଶିଵତ’ମା ଶିଵଂ ବଭୂଵ’ ତେ ଧନୁଃ’ | ଶିଵା ଶ’ରଵ୍ୟା’ ୟା ତଵ ତୟା’ ନୋ ରୁଦ୍ର ମୃଡୟ | ୟା ତେ’ ରୁଦ୍ର ଶିଵା ତନୂରଘୋରା~ପା’ପକାଶିନୀ | ତୟା’ ନସ୍ତନୁଵା ଶନ୍ତ’ମୟା ଗିରି’ଶଂତାଭିଚା’କଶୀହି | ୟାମିଷୁଂ’ ଗିରିଶଂତ ହସ୍ତେ ବିଭର୍ଷ୍ୟସ୍ତ’ଵେ | ଶିଵାଂ ଗି’ରିତ୍ର ତାଂ କୁ’ରୁ ମା ହିଗଂ’ସୀଃ ପୁରୁ’ଷଂ ଜଗ’ତ| ଶିଵେନ ଵଚ’ସା ତ୍ଵା ଗିରିଶାଚ୍ଛା’ଵଦାମସି | ୟଥା’ ନଃ ସର୍ଵମିଜ୍ଜଗ’ଦୟକ୍ଷ୍ମଗ୍‍ମ ସୁମନା ଅସ’ତ | ଅଧ୍ୟ’ଵୋଚଦଧିଵକ୍ତା ପ୍ର’ଥମୋ ଦୈଵ୍ୟୋ’ ଭିଷକ | ଅହୀଗ’‍ଶ୍ଚ ସର୍ଵାଂ”ଜଂଭୟନ୍ତ୍ସର୍ଵା”ଶ୍ଚ ୟାତୁଧାନ୍ୟଃ’ | ଅସୌ ୟସ୍ତାମ୍ରୋ ଅ’ରୁଣ ଉତ ବଭ୍ରୁଃ ସୁ’ମଂଗଳଃ’ | ୟେ ଚେମାଗ୍‍ମ ରୁଦ୍ରା ଅଭିତୋ’ ଦିକ୍ଷୁ ଶ୍ରିତାଃ ସ’ହସ୍ରଶୋ~ଵୈଷାଗଂ ହେଡ’ ଈମହେ | ଅସୌ ୟୋ’~ଵସର୍ପ’ତି ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵୋ ଵିଲୋ’ହିତଃ | ଉତୈନଂ’ ଗୋପା ଅ’ଦୃଶନ-ନଦୃ’ଶନ-ନୁଦହାର୍ୟଃ’ | ଉତୈନଂ ଵିଶ୍ଵା’ ଭୂତାନି ସ ଦୃଷ୍ଟୋ ମୃ’ଡୟାତି ନଃ | ନମୋ’ ଅସ୍ତୁ ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵାୟ ସହସ୍ରାକ୍ଷାୟ ମୀଢୁଷେ” | ଅଥୋ ୟେ ଅ’ସ୍ୟ ସତ୍ଵା’ନୋହଂ ତେଭ୍ୟୋ’~କରନ୍ନମଃ’ | ପ୍ରମୁଂ’ଚ ଧନ୍ଵ’ନସ-ତ୍ଵମୁଭୟୋରାର୍ତ୍ନି’ ୟୋର୍ଜ୍ୟାମ | ୟାଶ୍ଚ ତେ ହସ୍ତ ଇଷ’ଵଃ ପରା ତା ଭ’ଗଵୋ ଵପ | ଅଵତତ୍ୟ ଧନୁସ୍ତ୍ଵଗ୍‍ମ ସହ’ସ୍ରାକ୍ଷ ଶତେ’ଷୁଧେ | ନିଶୀର୍ୟ’ ଶଲ୍ୟାନାଂ ମୁଖା’ ଶିଵୋ ନଃ’ ସୁମନା’ ଭଵ | ଵିଜ୍ୟଂ ଧନୁଃ’ କପର୍ଦିନୋ ଵିଶ’ଲ୍ୟୋ ବାଣ’ଵାଗ୍ମ ଉତ | ଅନେ’ଶନ-ନସ୍ୟେଷ’ଵ ଆଭୁର’ସ୍ୟ ନିଷଂଗଥିଃ’ | ୟା ତେ’ ହେତିର-ମୀ’ଡୁଷ୍ଟମ ହସ୍ତେ’ ବଭୂଵ’ ତେ ଧନୁଃ’ | ତୟା~ସ୍ମାନ, ଵିଶ୍ଵତସ-ତ୍ଵମ’ୟକ୍ଷ୍ମୟା ପରି’ବ୍ଭୁଜ | ନମ’ସ୍ତେ ଅସ୍ତ୍ଵାୟୁଧାୟାନା’ତତାୟ ଧୃଷ୍ଣଵେ” | ଉଭାଭ୍ୟା’ମୁତ ତେ ନମୋ’ ବାହୁଭ୍ୟାଂ ତଵ ଧନ୍ଵ’ନେ | ପରି’ ତେ ଧନ୍ଵ’ନୋ ହେତିରସ୍ମାନ-ଵୃ’ଣକ୍ତୁ ଵିଶ୍ଵତଃ’ | ଅଥୋ ୟ ଇ’ଷୁଧିସ୍ତଵାରେ ଅସ୍ମନ୍ନିଧେ’ହି ତମ || 1 ||

ଶମ୍ଭ’ଵେ ନମଃ’ | ନମ’ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ ଭଗଵନ-ଵିଶ୍ଵେଶ୍ଵରାୟ’ ମହାଦେଵାୟ’ ତ୍ର୍ୟମ୍ବକାୟ’ ତ୍ରିପୁରାନ୍ତକାୟ’ ତ୍ରିକାଗ୍ନିକାଲାୟ’ କାଲାଗ୍ନିରୁଦ୍ରାୟ’ ନୀଲକଣ୍ଠାୟ’ ମୃତ୍ୟୁଂଜୟାୟ’ ସର୍ଵେଶ୍ଵ’ରାୟ’ ସଦାଶିଵାୟ’ ଶ୍ରୀମନ-ମହାଦେଵାୟ ନମଃ’ ||

ନମୋ ହିର’ଣ୍ୟ ବାହଵେ ସେନାନ୍ୟେ’ ଦିଶାଂ ଚ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’ ଵୃକ୍ଷେଭ୍ୟୋ ହରି’କେଶେଭ୍ୟଃ ପଶୂନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମଃ’ ସସ୍ପିଂଜ’ରାୟ ତ୍ଵିଷୀ’ମତେ ପଥୀନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’ ବଭ୍ଲୁଶାୟ’ ଵିଵ୍ୟାଧିନେ~ନ୍ନା’ନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ ହରି’କେଶାୟୋପଵୀତିନେ’ ପୁଷ୍ଟାନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’ ଭଵସ୍ୟ’ ହେତ୍ୟୈ ଜଗ’ତାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’ ରୁଦ୍ରାୟା’ତତାଵିନେ କ୍ଷେତ୍ରା’ଣାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମଃ’ ସୂତାୟାହଂ’ତ୍ୟାୟ ଵନା’ନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ ରୋହି’ତାୟ ସ୍ଥପତ’ୟେ ଵୃକ୍ଷାଣାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’ ମଂତ୍ରିଣେ’ ଵାଣିଜାୟ କକ୍ଷା’ଣାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’ ଭୁଵଂତୟେ’ ଵାରିଵସ୍କୃତା-ୟୌଷ’ଧୀନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମ’ ଉଚ୍ଚୈର-ଘୋ’ଷାୟାକ୍ରନ୍ଦୟ’ତେ ପତ୍ତୀନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମଃ’ କୃତ୍ସ୍ନଵୀତାୟ ଧାଵ’ତେ ସତ୍ତ୍ଵ’ନାଂ ପତ’ୟେ ନମଃ’ || 2 ||

ନମଃ ସହ’ମାନାୟ ନିଵ୍ୟାଧିନ’ ଆଵ୍ୟାଧିନୀ’ନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମଃ’ କକୁଭାୟ’ ନିଷଂଗିଣେ” ସ୍ତେନାନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’ ନିଷଂଗିଣ’ ଇଷୁଧିମତେ’ ତସ୍କ’ରାଣାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ ଵଂଚ’ତେ ପରିଵଂଚ’ତେ ସ୍ତାୟୂନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’ ନିଚେରଵେ’ ପରିଚରାୟାର’ଣ୍ୟାନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମଃ’ ସୃକାଵିଭ୍ୟୋ ଜିଘାଗଂ’ସଦ୍ଭ୍ୟୋ ମୁଷ୍ଣତାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମୋ’~ସିମଦ୍ଭ୍ୟୋ ନକ୍ତଂଚର’ଦ୍ଭ୍ୟଃ ପ୍ରକୃନ୍ତାନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମ’ ଉଷ୍ଣୀଷିନେ’ ଗିରିଚରାୟ’ କୁଲୁଂଚାନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମ ଇଷୁ’ମଦ୍ଭ୍ୟୋ ଧନ୍ଵାଵିଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମ’ ଆତନ-ଵାନେଭ୍ୟଃ’ ପ୍ରତିଦଧା’ନେଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମ’ ଆୟଚ୍ଛ’ଦ୍ଭ୍ୟୋ ଵିସୃଜଦ-ଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ~ସ୍ସ’ଦ୍ଭ୍ୟୋ ଵିଦ୍ୟ’ଦ-ଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମ ଆସୀ’ନେଭ୍ୟଃ ଶୟା’ନେଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମଃ’ ସ୍ଵପଦ୍ଭ୍ୟୋ ଜାଗ୍ର’ଦ-ଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମସ୍ତିଷ୍ଠ’ଦ୍ଭ୍ୟୋ ଧାଵ’ଦ-ଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମଃ’ ସଭାଭ୍ୟଃ’ ସଭାପ’ତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ ଅଶ୍ଵେଭ୍ୟୋ~ଶ୍ଵ’ପତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମଃ’ || 3 ||

ନମ’ ଆଵ୍ୟାଧିନୀ”ଭ୍ୟୋ ଵିଵିଧ୍ୟ’ନ୍ତୀଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମ ଉଗ’ଣାଭ୍ୟସ୍ତୃଗଂ-ହତୀଭ୍ୟଶ୍ଚ’ ଵୋ ନମୋ ନମୋ’ ଗୃତ୍ସେଭ୍ୟୋ’ ଗୃତ୍ସପ’ତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ ଵ୍ରାତେ”ଭ୍ୟୋ ଵ୍ରାତ’ପତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ’ ଗଣେଭ୍ୟୋ’ ଗଣପ’ତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ ଵିରୂ’ପେଭ୍ୟୋ ଵିଶ୍ଵରୂ’ପେଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ’ ମହଦ୍ଭ୍ୟଃ’, କ୍ଷୁଲ୍ଲକେଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ’ ରଥିଭ୍ୟୋ~ରଥେଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ ରଥେ”ଭ୍ୟୋ ରଥ’ପତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମଃ’ ସେନା”ଭ୍ୟଃ ସେନାନିଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମଃ’, କ୍ଷତ୍ତୃଭ୍ୟଃ’ ସଂଗ୍ରହୀତୃଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମସ୍ତକ୍ଷ’ଭ୍ୟୋ ରଥକାରେଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ’ ନମଃ କୁଲା’ଲେଭ୍ୟଃ କର୍ମାରେ”ଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମଃ’ ପୁଂଜିଷ୍ଟେ”ଭ୍ୟୋ ନିଷାଦେଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମଃ’ ଇଷୁକୃଦ୍ଭ୍ୟୋ’ ଧନ୍ଵକୃଦ-ଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମୋ’ ମୃଗୟୁଭ୍ୟଃ’ ଶ୍ଵନିଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ ନମଃ ଶ୍ଵଭ୍ୟଃ ଶ୍ଵପ’ତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମଃ’ || 4 ||

ନମୋ’ ଭଵାୟ’ ଚ ରୁଦ୍ରାୟ’ ଚ ନମଃ’ ଶର୍ଵାୟ’ ଚ ପଶୁପତ’ୟେ ଚ ନମୋ ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵାୟ ଚ ଶିତିକଂଠା’ୟ ଚ ନମଃ’ କପର୍ଧିନେ’ ଚ ଵ୍ୟୁ’ପ୍ତକେଶାୟ ଚ ନମଃ’ ସହସ୍ରାକ୍ଷାୟ’ ଚ ଶତଧ’ନ୍ଵନେ ଚ ନମୋ’ ଗିରିଶାୟ’ ଚ ଶିପିଵିଷ୍ଟାୟ’ ଚ ନମୋ’ ମୀଢୁଷ୍ଟ’ମାୟ ଚେଷୁ’ମତେ ଚ ନମୋ” ହ୍ରସ୍ଵାୟ’ ଚ ଵାମନାୟ’ ଚ ନମୋ’ ବୃହତେ ଚ ଵର୍ଷୀ’ୟସେ ଚ ନମୋ’ ଵୃଦ୍ଧାୟ’ ଚ ସଂଵୃଧ୍ଵ’ନେ ଚ ନମୋ ଅଗ୍ରି’ୟାୟ ଚ ପ୍ରଥମାୟ’ ଚ ନମ’ ଆଶଵେ’ ଚାଜିରାୟ’ ଚ ନମଃ ଶୀଘ୍ରି’ୟାୟ ଚ ଶୀଭ୍ୟା’ୟ ଚ ନମ’ ଊର୍ମ୍ୟା’ୟ ଚାଵସ୍ଵନ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ ସ୍ତ୍ରୋତସ୍ୟା’ୟ ଚ ଦ୍ଵୀପ୍ୟା’ୟ ଚ || 5 ||

ନମୋ” ଜ୍ୟେଷ୍ଠାୟ’ ଚ କନିଷ୍ଠାୟ’ ଚ ନମଃ’ ପୂର୍ଵଜାୟ’ ଚାପରଜାୟ’ ଚ ନମୋ’ ମଧ୍ୟମାୟ’ ଚାପଗଲ୍ଭାୟ’ ଚ ନମୋ’ ଜଘନ୍ୟା’ୟ ଚ ବୁଧ୍ନି’ୟାୟ ଚ ନମଃ’ ସୋଭ୍ୟା’ୟ ଚ ପ୍ରତିସର୍ୟା’ୟ ଚ ନମୋ ୟାମ୍ୟା’ୟ ଚ କ୍ଷେମ୍ୟା’ୟ ଚ ନମ’ ଉର୍ଵର୍ୟା’ୟ ଚ ଖଲ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ ଶ୍ଲୋକ୍ୟା’ୟ ଚା~ଵସାନ୍ୟା’ୟ ଚ ନମୋ ଵନ୍ୟା’ୟ ଚ କକ୍ଷ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ ଶ୍ରଵାୟ’ ଚ ପ୍ରତିଶ୍ରଵାୟ’ ଚ ନମ’ ଆଶୁଷେ’ଣାୟ ଚାଶୁର’ଥାୟ ଚ ନମଃ ଶୂରା’ୟ ଚାଵଭିନ୍ଦତେ ଚ ନମୋ’ ଵର୍ମିଣେ’ ଚ ଵରୂଧିନେ’ ଚ ନମୋ’ ବିଲ୍ମିନେ’ ଚ କଵଚିନେ’ ଚ ନମଃ’ ଶ୍ରୁତାୟ’ ଚ ଶ୍ରୁତସେ’ନାୟ ଚ || 6 ||

ନମୋ’ ଦୁଂଦୁଭ୍ୟା’ୟ ଚାହନନ୍ୟା’ୟ ଚ ନମୋ’ ଧୃଷ୍ଣଵେ’ ଚ ପ୍ରମୃଶାୟ’ ଚ ନମୋ’ ଦୂତାୟ’ ଚ ପ୍ରହି’ତାୟ ଚ ନମୋ’ ନିଷଂଗିଣେ’ ଚେଷୁଧିମତେ’ ଚ ନମ’ସ-ତୀକ୍ଷ୍ଣେଷ’ଵେ ଚାୟୁଧିନେ’ ଚ ନମଃ’ ସ୍ଵାୟୁଧାୟ’ ଚ ସୁଧନ୍ଵ’ନେ ଚ ନମଃ ସ୍ରୁତ୍ୟା’ୟ ଚ ପଥ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ କାଟ୍ୟା’ୟ ଚ ନୀପ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ ସୂଦ୍ୟା’ୟ ଚ ସରସ୍ୟା’ୟ ଚ ନମୋ’ ନାଦ୍ୟାୟ’ ଚ ଵୈଶଂତାୟ’ ଚ ନମଃ କୂପ୍ୟା’ୟ ଚାଵଟ୍ୟା’ୟ ଚ ନମୋ ଵର୍ଷ୍ୟା’ୟ ଚାଵର୍ଷ୍ୟାୟ’ ଚ ନମୋ’ ମେଘ୍ୟା’ୟ ଚ ଵିଦ୍ୟୁତ୍ୟା’ୟ ଚ ନମ ଈଧ୍ରିୟା’ୟ ଚାତପ୍ୟା’ୟ ଚ ନମୋ ଵାତ୍ୟା’ୟ ଚ ରେଷ୍ମି’ୟାୟ ଚ ନମୋ’ ଵାସ୍ତଵ୍ୟା’ୟ ଚ ଵାସ୍ତୁପାୟ’ ଚ || 7 ||

ନମଃ ସୋମା’ୟ ଚ ରୁଦ୍ରାୟ’ ଚ ନମ’ସ୍ତାମ୍ରାୟ’ ଚାରୁଣାୟ’ ଚ ନମଃ’ ଶଂଗାୟ’ ଚ ପଶୁପତ’ୟେ ଚ ନମ’ ଉଗ୍ରାୟ’ ଚ ଭୀମାୟ’ ଚ ନମୋ’ ଅଗ୍ରେଵଧାୟ’ ଚ ଦୂରେଵଧାୟ’ ଚ ନମୋ’ ହନ୍ତ୍ରେ ଚ ହନୀ’ୟସେ ଚ ନମୋ’ ଵୃକ୍ଷେଭ୍ୟୋ ହରି’କେଶେଭ୍ୟୋ ନମ’ସ୍ତାରାୟ ନମ’ଶ୍ଶଂଭଵେ’ ଚ ମୟୋଭଵେ’ ଚ ନମଃ’ ଶଂକରାୟ’ ଚ ମୟସ୍କରାୟ’ ଚ ନମଃ’ ଶିଵାୟ’ ଚ ଶିଵତ’ରାୟ ଚ ନମସ୍ତୀର୍ଥ୍ୟା’ୟ ଚ କୂଲ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ ପାର୍ୟା’ୟ ଚାଵାର୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ ପ୍ରତର’ଣାୟ ଚୋତ୍ତର’ଣାୟ ଚ ନମ’ ଆତାର୍ୟା’ୟ ଚାଲାଦ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ ଶଷ୍ପ୍ୟା’ୟ ଚ ଫେନ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ ସିକତ୍ୟା’ୟ ଚ ପ୍ରଵାହ୍ୟା’ୟ ଚ || 8 ||

ନମ’ ଇରିଣ୍ୟା’ୟ ଚ ପ୍ରପଥ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ କିଗଂଶିଲାୟ’ ଚ କ୍ଷୟ’ଣାୟ ଚ ନମଃ’ କପର୍ଦିନେ’ ଚ ପୁଲସ୍ତୟେ’ ଚ ନମୋ ଗୋଷ୍ଠ୍ୟା’ୟ ଚ ଗୃହ୍ୟା’ୟ ଚ ନମସ-ତଲ୍ପ୍ୟା’ୟ ଚ ଗେହ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ କାଟ୍ୟା’ୟ ଚ ଗହ୍ଵରେଷ୍ଠାୟ’ ଚ ନମୋ” ହୃଦୟ୍ୟା’ୟ ଚ ନିଵେଷ୍ପ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ ପାଗ୍‍ମ ସଵ୍ୟା’ୟ ଚ ରଜସ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ ଶୁଷ୍କ୍ୟା’ୟ ଚ ହରିତ୍ୟା’ୟ ଚ ନମୋ ଲୋପ୍ୟା’ୟ ଚୋଲପ୍ୟା’ୟ ଚ ନମ’ ଊର୍ମ୍ୟା’ୟ ଚ ସୂର୍ମ୍ୟା’ୟ ଚ ନମଃ’ ପର୍ଣ୍ୟାୟ ଚ ପର୍ଣଶଦ୍ୟା’ୟ ଚ ନମୋ’~ପଗୁରମା’ଣାୟ ଚାଭିଘ୍ନତେ ଚ ନମ’ ଆଖ୍ଖିଦତେ ଚ ପ୍ରଖ୍ଖିଦତେ ଚ ନମୋ’ ଵଃ କିରିକେଭ୍ୟୋ’ ଦେଵାନାଗଂ ହୃଦ’ୟେଭ୍ୟୋ ନମୋ’ ଵିକ୍ଷୀଣକେଭ୍ୟୋ ନମୋ’ ଵିଚିନ୍ଵତ-କେଭ୍ୟୋ ନମ’ ଆନିର ହତେଭ୍ୟୋ ନମ’ ଆମୀଵତ-କେଭ୍ୟଃ’ || 9 ||

ଦ୍ରାପେ ଅନ୍ଧ’ସସ୍ପତେ ଦରି’ଦ୍ରନ-ନୀଲ’ଲୋହିତ | ଏଷାଂ ପୁରୁ’ଷାଣାମେଷାଂ ପ’ଶୂନାଂ ମା ଭେର୍ମା~ରୋ ମୋ ଏ’ଷାଂ କିଂଚନାମ’ମତ | ୟା ତେ’ ରୁଦ୍ର ଶିଵା ତନୂଃ ଶିଵା ଵିଶ୍ଵାହ’ଭେଷଜୀ | ଶିଵା ରୁଦ୍ରସ୍ୟ’ ଭେଷଜୀ ତୟା’ ନୋ ମୃଡ ଜୀଵସେ” || ଇମାଗ୍‍ମ ରୁଦ୍ରାୟ’ ତଵସେ’ କପର୍ଦିନେ” କ୍ଷୟଦ୍ଵୀ’ରାୟ ପ୍ରଭ’ରାମହେ ମତିମ | ୟଥା’ ନଃ ଶମସ’ଦ ଦ୍ଵିପଦେ ଚତୁ’ଷ୍ପଦେ ଵିଶ୍ଵଂ’ ପୁଷ୍ଟଂ ଗ୍ରାମେ’ ଅସ୍ମିନ୍ନନା’ତୁରମ | ମୃଡା ନୋ’ ରୁଦ୍ରୋତ ନୋ ମୟ’ସ୍କୃଧି କ୍ଷୟଦ୍ଵୀ’ରାୟ ନମ’ସା ଵିଧେମ ତେ | ୟଚ୍ଛଂ ଚ ୟୋଶ୍ଚ ମନୁ’ରାୟଜେ ପିତା ତଦ’ଶ୍ୟାମ ତଵ’ ରୁଦ୍ର ପ୍ରଣୀ’ତୌ | ମା ନୋ’ ମହାନ୍ତ’ମୁତ ମା ନୋ’ ଅର୍ଭକଂ ମା ନ ଉକ୍ଷ’ନ୍ତମୁତ ମା ନ’ ଉକ୍ଷିତମ | ମା ନୋ’~ଵଧୀଃ ପିତରଂ ମୋତ ମାତରଂ’ ପ୍ରିୟା ମା ନ’ସ୍ତନୁଵୋ’ ରୁଦ୍ର ରୀରିଷଃ | ମା ନ’ସ୍ତୋକେ ତନ’ୟେ ମା ନ ଆୟୁ’ଷି ମା ନୋ ଗୋଷୁ ମା ନୋ ଅଶ୍ଵେ’ଷୁ ରୀରିଷଃ | ଵୀରାନ୍ମା ନୋ’ ରୁଦ୍ର ଭାମିତୋ~ଵ’ଧୀର-ହଵିଷ୍ମ’ନ୍ତୋ ନମ’ସା ଵିଧେମ ତେ | ଆରାତ୍ତେ’ ଗୋଘ୍ନ ଉତ ପୂ’ରୁଷଘ୍ନେ କ୍ଷୟଦ୍ଵୀ’ରାୟ ସୁମ-ନମସ୍ମେ ତେ’ ଅସ୍ତୁ | ରକ୍ଷା’ ଚ ନୋ ଅଧି’ ଚ ଦେଵ ବ୍ରୂହ୍ୟଥା’ ଚ ନଃ ଶର୍ମ’ ୟଚ୍ଛ ଦ୍ଵିବର୍ହା”ଃ | ସ୍ତୁହି ଶ୍ରୁତଂ ଗ’ର୍ତସଦଂ ୟୁଵା’ନଂ ମୃଗନ୍ନ ଭୀମମୁ’ପହନ୍ତୁମୁଗ୍ରମ | ମୃଡା ଜ’ରିତ୍ରେ ରୁ’ଦ୍ର ସ୍ତଵା’ନୋ ଅନ୍ୟନ୍ତେ’ ଅସ୍ମନ୍ନିଵ’ପନ୍ତୁ ସେନା”ଃ | ପରି’ଣୋ ରୁଦ୍ରସ୍ୟ’ ହେତିର-ଵୃ’ଣକ୍ତୁ ପରି’ ତ୍ଵେଷସ୍ୟ’ ଦୁର୍ମତି ର’ଘାୟୋଃ | ଅଵ’ ସ୍ଥିରା ମଘଵ’ଦ-ଭ୍ୟସ-ତନୁଷ୍ଵ ମୀଢ-ଵ’ସ୍ତୋକାୟ ତନ’ୟାୟ ମୃଡୟ | ମୀଢୁ’ଷ୍ଟମ ଶିଵ’ମତ ଶିଵୋ ନଃ’ ସୁମନା’ ଭଵ | ପରମେ ଵୃକ୍ଷ ଆୟୁ’ଧନ୍ନିଧାୟ କୃତ୍ତିଂ ଵସା’ନ ଆଚ’ର ପିନା’କଂ ବିଭ୍ରଦାଗ’ହି | ଵିକି’ରିଦ ଵିଲୋ’ହିତ ନମ’ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ ଭଗଵଃ | ୟାସ୍ତେ’ ସହସ୍ରଗଂ’ ହେତୟୋନ୍ୟମସ୍ମନ-ନିଵପନ୍ତୁ ତାଃ | ସହସ୍ରା’ଣି ସହସ୍ରଧା ବା’ହୁଵୋସ୍ତଵ’ ହେତୟଃ’ | ତାସାମୀଶା’ନୋ ଭଗଵଃ ପରାଚୀନା ମୁଖା’ କୃଧି || 10 ||

ସହସ୍ରା’ଣି ସହସ୍ରଶୋ ୟେ ରୁଦ୍ରା ଅଧି ଭୂମ୍ୟା”ମ | ତେଷାଗଂ’ ସହସ୍ରୟୋଜନେ~ଵଧନ୍ଵା’ନି ତନ୍ମସି | ଅସ୍ମିନ-ମ’ହତ-ୟ’ର୍ଣଵେ”~ନ୍ତରି’କ୍ଷେ ଭଵା ଅଧି’ | ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵାଃ ଶିତିକଣ୍ଠା”ଃ ଶର୍ଵା ଅଧଃ, କ୍ଷ’ମାଚରାଃ | ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵାଃ ଶିତିକଣ୍ଠା ଦିଵଗଂ’ ରୁଦ୍ରା ଉପ’ଶ୍ରିତାଃ | ୟେ ଵୃକ୍ଷେଷୁ’ ସସ୍ପିଂଜ’ରା ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵା ଵିଲୋ’ହିତାଃ | ୟେ ଭୂତାନାମ-ଅଧି’ପତୟୋ ଵିଶିଖାସଃ’ କପର୍ଦି’ନଃ | ୟେ ଅନ୍ନେ’ଷୁ ଵିଵିଧ୍ୟ’ନ୍ତି ପାତ୍ରେ’ଷୁ ପିବ’ତୋ ଜନାନ’ | ୟେ ପଥାଂ ପ’ଥିରକ୍ଷ’ୟ ଐଲବୃଦା’ ୟଵ୍ୟୁଧଃ’ | ୟେ ତୀର୍ଥାନି’ ପ୍ରଚର’ନ୍ତି ସୃକାଵ’ନ୍ତୋ ନିଷଂଗିଣଃ’ | ୟ ଏତାଵ’ନ୍ତଶ୍ଚ ଭୂୟାଗଂ’ସଶ୍ଚ ଦିଶୋ’ ରୁଦ୍ରା ଵି’ତସ୍ଥିରେ | ତେଷାଗଂ’ ସହସ୍ରୟୋଜନେ~ଵଧନ୍ଵା’ନି ତନ୍ମସି | ନମୋ’ ରୁଧ୍ରେଭ୍ୟୋ ୟେ ପୃ’ଥିଵ୍ୟାଂ ୟେ”~ନ୍ତରି’କ୍ଷେ ୟେ ଦିଵି ୟେଷାମନ୍ନଂ ଵାତୋ’ ଵର-ଷମିଷ’ଵସ-ତେଭ୍ୟୋ ଦଶ ପ୍ରାଚୀର୍ଦଶ’ ଦକ୍ଷିଣା ଦଶ’ ପ୍ରତୀଚୀର-ଦଶୋ-ଦୀ’ଚୀର-ଦଶୋର୍ଧ୍ଵାସ-ତେଭ୍ୟୋ ନମସ୍ତେ ନୋ’ ମୃଡୟନ୍ତୁ ତେ ୟଂ ଦ୍ଵିଷ୍ମୋ ୟଶ୍ଚ’ ନୋ ଦ୍ଵେଷ୍ଟି ତଂ ଵୋ ଜମ୍ଭେ’ ଦଧାମି || 11 ||

ତ୍ର୍ୟଂ’ବକଂ ୟଜାମହେ ସୁଗନ୍ଧିଂ ପୁ’ଷ୍ଟିଵର୍ଧ’ନମ | ଉର୍ଵାରୁକମି’ଵ ବଂଧ’ନାନ-ମୃତ୍ୟୋ’ର-ମୁକ୍ଷୀୟ ମା~ମୃତା”ତ | ୟୋ ରୁଦ୍ରୋ ଅଗ୍ନୌ ୟୋ ଅପ୍ସୁ ୟ ଓଷ’ଧୀଷୁ ୟୋ ରୁଦ୍ରୋ ଵିଶ୍ଵା ଭୁଵ’ନା ଵିଵେଶ ତସ୍ମୈ’ ରୁଦ୍ରାୟ ନମୋ’ ଅସ୍ତୁ | ତମୁ’ ଷ୍ଟୁହି ୟଃ ସ୍ଵିଷୁଃ ସୁଧନ୍ଵା ୟୋ ଵିଶ୍ଵ’ସ୍ୟ କ୍ଷୟ’ତି ଭେଷଜସ୍ୟ’ | ୟକ୍ଷ୍ଵା”ମହେ ସୌ”ମନସାୟ’ ରୁଦ୍ରଂ ନମୋ”ଭିର-ଦେଵମସୁ’ରଂ ଦୁଵସ୍ୟ | ଅୟଂ ମେ ହସ୍ତୋ ଭଗ’ଵାନୟଂ ମେ ଭଗ’ଵତ୍ତରଃ | ଅୟଂ ମେ” ଵିଶ୍ଵଭେ”ଷଜୋ~ୟଗ୍‍ମ ଶିଵାଭି’ମର୍ଶନଃ | ୟେ ତେ’ ସହସ୍ର’ମୟୁତଂ ପାଶା ମୃତ୍ୟୋ ମର୍ତ୍ୟା’ୟ ହନ୍ତ’ଵେ | ତାନ ୟଜ୍ଞସ୍ୟ’ ମାୟୟା ସର୍ଵାନଵ’ ୟଜାମହେ | ମୃତ୍ୟଵେ ସ୍ଵାହା’ ମୃତ୍ୟଵେ ସ୍ଵାହା” | ଓଂ ନମୋ ଭଗଵତେ ରୁଦ୍ରାୟ ଵିଷ୍ଣଵେ ମୃତ୍ୟୁ’ର୍ମେ ପାହି ||

ପ୍ରାଣାନାଂ ଗ୍ରନ୍ଥିରସି ରୁଦ୍ରୋ ମା’ ଵିଶାନ୍ତକଃ | ତେନାନ୍ନେନା”ପ୍ୟାୟସ୍ଵ ||

ସଦାଶିଵୋମ |

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’

No comments:

Post a Comment