Pages

Nakshatra Suktam (Nakshatreshti) in Oriya

Nakshatra Suktam (Nakshatreshti) – Oriya Lyrics (Text)

Nakshatra Suktam (Nakshatreshti) – Oriya Script

ତୈତ୍ତିରୀୟ ବ୍ରହ୍ମଣମ | ଅଷ୍ଟକମ – 3 ପ୍ରଶ୍ନଃ – 1
ତୈତ୍ତିରୀୟ ସଂହିତାଃ | କାଣ୍ଡ 3 ପ୍ରପାଠକଃ – 5 ଅନୁଵାକମ – 1

ଓଂ || ଅଗ୍ନିର୍ନଃ’ ପାତୁ କୃତ୍ତି’କାଃ | ନକ୍ଷ’ତ୍ରଂ ଦେଵମି’ନ୍ଦ୍ରିୟମ | ଇଦମା’ସାଂ ଵିଚକ୍ଷଣମ | ହଵିରାସଂ ଜୁ’ହୋତନ | ୟସ୍ୟ ଭାନ୍ତି’ ରଶ୍ମୟୋ ୟସ୍ୟ’ କେତଵଃ’ | ୟସ୍ୟେମା ଵିଶ୍ଵା ଭୁଵ’ନାନି ସର୍ଵା” | ସ କୃତ୍ତି’କାଭିରଭିସଂଵସା’ନଃ | ଅଗ୍ନିର୍ନୋ’ ଦେଵସ୍ସୁ’ଵିତେ ଦ’ଧାତୁ || 1 ||

ପ୍ରଜାପ’ତେ ରୋହିଣୀଵେ’ତୁ ପତ୍ନୀ” | ଵିଶ୍ଵରୂ’ପା ବୃହତୀ ଚିତ୍ରଭା’ନୁଃ | ସା ନୋ’ ୟଜ୍ଞସ୍ୟ’ ସୁଵିତେ ଦ’ଧାତୁ | ୟଥା ଜୀଵେ’ମ ଶରଦସ୍ସଵୀ’ରାଃ | ରୋହିଣୀ ଦେଵ୍ୟୁଦ’ଗାତ୍ପୁରସ୍ତା”ତ | ଵିଶ୍ଵା’ ରୂପାଣି’ ପ୍ରତିମୋଦ’ମାନା | ପ୍ରଜାପ’ତିଗ୍‍ମ ହଵିଷା’ ଵର୍ଧୟ’ନ୍ତୀ | ପ୍ରିୟା ଦେଵାନାମୁପ’ୟାତୁ ୟଜ୍ଞମ || 2 ||

ସୋମୋ ରାଜା’ ମୃଗଶୀରଷେଣ ଆଗନ୍ନ’ | ଶିଵଂ ନକ୍ଷ’ତ୍ରଂ ପ୍ରିୟମ’ସ୍ୟ ଧାମ’ | ଆପ୍ୟାୟ’ମାନୋ ବହୁଧା ଜନେ’ଷୁ | ରେତଃ’ ପ୍ରଜାଂ ୟଜ’ମାନେ ଦଧାତୁ | ୟତ୍ତେ ନକ୍ଷ’ତ୍ରଂ ମୃଗଶୀରଷମସ୍ତି’ | ପ୍ରିୟଗ୍‍ମ ରା’ଜନ ପ୍ରିୟତ’ମଂ ପ୍ରିୟାଣା”ମ | ତସ୍ମୈ’ ତେ ସୋମ ହଵିଷା’ ଵିଧେମ | ଶନ୍ନ’ ଏଧି ଦ୍ଵିପଦେ ଶଂ ଚତୁ’ଷ୍ପଦେ || 3 ||

ଆର୍ଦ୍ରୟା’ ରୁଦ୍ରଃ ପ୍ରଥ’ମା ନ ଏତି | ଶ୍ରେଷ୍ଠୋ’ ଦେଵାନାଂ ପତି’ରଘ୍ନିୟାନା”ମ | ନକ୍ଷ’ତ୍ରମସ୍ୟ ହଵିଷା’ ଵିଧେମ | ମା ନଃ’ ପ୍ରଜାଗ୍‍ମ ରୀ’ରିଷନ୍ମୋତ ଵୀରାନ | ହେତି ରୁଦ୍ରସ୍ୟ ପରି’ଣୋ ଵୃଣକ୍ତୁ | ଆର୍ଦ୍ରା ନକ୍ଷ’ତ୍ରଂ ଜୁଷତାଗ୍‍ମ ହଵିର୍ନଃ’ | ପ୍ରମୁଞ୍ଚମା’ନୌ ଦୁରିତାନି ଵିଶ୍ଵା” | ଅପାଘଶଗଂ’ ସନ୍ନୁଦତାମରା’ତିମ | || 4||

ପୁନ’ର୍ନୋ ଦେଵ୍ୟଦି’ତିସ୍ପୃଣୋତୁ | ପୁନ’ର୍ଵସୂନଃ ପୁନରେତାଂ” ୟଜ୍ଞମ | ପୁନ’ର୍ନୋ ଦେଵା ଅଭିୟ’ନ୍ତୁ ସର୍ଵେ” | ପୁନଃ’ ପୁନର୍ଵୋ ହଵିଷା’ ୟଜାମଃ | ଏଵା ନ ଦେଵ୍ୟଦି’ତିରନର୍ଵା | ଵିଶ୍ଵ’ସ୍ୟ ଭର୍ତ୍ରୀ ଜଗ’ତଃ ପ୍ରତିଷ୍ଠା | ପୁନ’ର୍ଵସୂ ହଵିଷା’ ଵର୍ଧୟ’ନ୍ତୀ | ପ୍ରିୟଂ ଦେଵାନା-ମପ୍ୟେ’ତୁ ପାଥଃ’ || 5||

ବୃହସ୍ପତିଃ’ ପ୍ରଥମଂ ଜାୟ’ମାନଃ | ତିଷ୍ୟଂ’ ନକ୍ଷ’ତ୍ରମଭି ସଂବ’ଭୂଵ | ଶ୍ରେଷ୍ଠୋ’ ଦେଵାନାଂ ପୃତ’ନାସୁଜିଷ୍ଣୁଃ | ଦିଶୋ‌உନୁ ସର୍ଵା ଅଭ’ୟନ୍ନୋ ଅସ୍ତୁ | ତିଷ୍ୟଃ’ ପୁରସ୍ତା’ଦୁତ ମ’ଧ୍ୟତୋ ନଃ’ | ବୃହସ୍ପତି’ର୍ନଃ ପରି’ପାତୁ ପଶ୍ଚାତ | ବାଧେ’ତାନ୍ଦ୍ଵେଷୋ ଅଭ’ୟଂ କୃଣୁତାମ | ସୁଵୀର୍ୟ’ସ୍ୟ ପତ’ୟସ୍ୟାମ || 6 ||

ଇଦଗ୍‍ମ ସର୍ପେଭ୍ୟୋ’ ହଵିର’ସ୍ତୁ ଜୁଷ୍ଟମ” | ଆଶ୍ରେଷା ୟେଷା’ମନୁୟନ୍ତି ଚେତଃ’ | ୟେ ଅନ୍ତରି’କ୍ଷଂ ପୃଥିଵୀଂ କ୍ଷିୟନ୍ତି’ | ତେ ନ’ସ୍ସର୍ପାସୋ ହଵମାଗ’ମିଷ୍ଠାଃ | ୟେ ରୋ’ଚନେ ସୂର୍ୟସ୍ୟାପି’ ସର୍ପାଃ | ୟେ ଦିଵଂ’ ଦେଵୀମନୁ’ସଞ୍ଚର’ନ୍ତି | ୟେଷା’ମଶ୍ରେଷା ଅ’ନୁୟନ୍ତି କାମମ” | ତେଭ୍ୟ’ସ୍ସର୍ପେଭ୍ୟୋ ମଧୁ’ମଜ୍ଜୁହୋମି || 7 ||

ଉପ’ହୂତାଃ ପିତରୋ ୟେ ମଘାସୁ’ | ମନୋ’ଜଵସସ୍ସୁକୃତ’ସ୍ସୁକୃତ୍ୟାଃ | ତେ ନୋ ନକ୍ଷ’ତ୍ରେ ହଵମାଗ’ମିଷ୍ଠାଃ | ସ୍ଵଧାଭି’ର୍ୟଜ୍ଞଂ ପ୍ରୟ’ତଂ ଜୁଷନ୍ତାମ | ୟେ ଅ’ଗ୍ନିଦଗ୍ଧା ୟେ‌உନ’ଗ୍ନିଦଗ୍ଧାଃ | ୟେ’‌உମୁଲ୍ଲୋକଂ ପିତରଃ’ କ୍ଷିୟନ୍ତି’ | ୟାଗ୍‍ଶ୍ଚ’ ଵିଦ୍ମୟାଗ୍ମ ଉ’ ଚ ନ ପ୍ର’ଵିଦ୍ମ | ମଘାସୁ’ ୟଜ୍ଞଗ୍‍ମ ସୁକୃ’ତଂ ଜୁଷନ୍ତାମ || 8||

ଗଵାଂ ପତିଃ ଫଲ୍ଗୁ’ନୀନାମସି ତ୍ଵମ | ତଦ’ର୍ୟମନ ଵରୁଣମିତ୍ର ଚାରୁ’ | ତଂ ତ୍ଵା’ ଵୟଗ୍‍ମ ସ’ନିତାରଗଂ’ ସନୀନାମ | ଜୀଵା ଜୀଵ’ନ୍ତମୁପ ସଂଵି’ଶେମ | ୟେନେମା ଵିଶ୍ଵା ଭୁଵ’ନାନି ସଞ୍ଜି’ତା | ୟସ୍ୟ’ ଦେଵା ଅ’ନୁସଂୟନ୍ତି ଚେତଃ’ | ଅର୍ୟମା ରାଜା‌உଜରସ୍ତୁ ଵି’ଷ୍ମାନ | ଫଲ୍ଗୁ’ନୀନାମୃଷଭୋ ରୋ’ରଵୀତି || 9 ||

ଶ୍ରେଷ୍ଠୋ’ ଦେଵାନାଂ” ଭଗଵୋ ଭଗାସି | ତତ୍ତ୍ଵା’ ଵିଦୁଃ ଫଲ୍ଗୁ’ନୀସ୍ତସ୍ୟ’ ଵିତ୍ତାତ | ଅସ୍ମଭ୍ୟଂ’ କ୍ଷତ୍ରମଜରଗଂ’ ସୁଵୀର୍ୟମ” | ଗୋମଦଶ୍ଵ’ଵଦୁପସନ୍ନୁ’ଦେହ | ଭଗୋ’ହ ଦାତା ଭଗ ଇତ୍ପ୍ର’ଦାତା | ଭଗୋ’ ଦେଵୀଃ ଫଲ୍ଗୁ’ନୀରାଵି’ଵେଶ | ଭଗସ୍ୟେତ୍ତଂ ପ୍ର’ସଵଂ ଗ’ମେମ | ୟତ୍ର’ ଦେଵୈସ୍ସ’ଧମାଦଂ’ ମଦେମ | || 10 ||

ଆୟାତୁ ଦେଵସ୍ସ’ଵିତୋପ’ୟାତୁ | ହିରଣ୍ୟୟେ’ନ ସୁଵୃତା ରଥେ’ନ | ଵହନ, ହସ୍ତଗଂ’ ସୁଭଗଂ’ ଵିଦ୍ମନାପ’ସମ | ପ୍ରୟଚ୍ଛ’ନ୍ତଂ ପପୁ’ରିଂ ପୁଣ୍ୟମଚ୍ଛ’ | ହସ୍ତଃ ପ୍ରୟ’ଚ୍ଛ ତ୍ଵମୃତଂ ଵସୀ’ୟଃ | ଦକ୍ଷି’ଣେନ ପ୍ରତି’ଗୃଭ୍ଣୀମ ଏନତ | ଦାତାର’ମଦ୍ୟ ସ’ଵିତା ଵି’ଦେୟ | ୟୋ ନୋ ହସ୍ତା’ୟ ପ୍ରସୁଵାତି’ ୟଜ୍ଞମ ||11 ||

ତ୍ଵଷ୍ଟା ନକ୍ଷ’ତ୍ରମଭ୍ୟେ’ତି ଚିତ୍ରାମ | ସୁଭଗ୍‍ମ ସ’ସଂୟୁଵତିଗ୍‍ମ ରାଚ’ମାନାମ | ନିଵେଶୟ’ନ୍ନମୃତାନ୍ମର୍ତ୍ୟାଗ’ଶ୍ଚ | ରୂପାଣି’ ପିଗଂଶନ ଭୁଵ’ନାନି ଵିଶ୍ଵା” | ତନ୍ନସ୍ତ୍ଵଷ୍ଟା ତଦୁ’ ଚିତ୍ରା ଵିଚ’ଷ୍ଟାମ | ତନ୍ନକ୍ଷ’ତ୍ରଂ ଭୂରିଦା ଅ’ସ୍ତୁ ମହ୍ୟମ” | ତନ୍ନଃ’ ପ୍ରଜାଂ ଵୀରଵ’ତୀଗ୍‍ମ ସନୋତୁ | ଗୋଭି’ର୍ନୋ ଅଶ୍ଵୈସ୍ସମ’ନକ୍ତୁ ୟଜ୍ଞମ || 12 ||

ଵାୟୁର୍ନକ୍ଷ’ତ୍ରମଭ୍ୟେ’ତି ନିଷ୍ଟ୍ୟା”ମ | ତିଗ୍ମଶୃଂ’ଗୋ ଵୃଷଭୋ ରୋରୁ’ଵାଣଃ | ସମୀରୟନ ଭୁଵ’ନା ମାତରିଶ୍ଵା” | ଅପ ଦ୍ଵେଷାଗଂ’ସି ନୁଦତାମରା’ତୀଃ | ତନ୍ନୋ’ ଵାୟସ୍ତଦୁ ନିଷ୍ଟ୍ୟା’ ଶୃଣୋତୁ | ତନ୍ନକ୍ଷ’ତ୍ରଂ ଭୂରିଦା ଅ’ସ୍ତୁ ମହ୍ୟମ” | ତନ୍ନୋ’ ଦେଵାସୋ ଅନୁ’ଜାନନ୍ତୁ କାମମ” | ୟଥା ତରେ’ମ ଦୁରିତାନି ଵିଶ୍ଵା” || 13 ||

ଦୂରମସ୍ମଚ୍ଛତ୍ର’ଵୋ ୟନ୍ତୁ ଭୀତାଃ | ତଦି’ନ୍ଦ୍ରାଗ୍ନୀ କୃ’ଣୁତାଂ ତଦ୍ଵିଶା’ଖେ | ତନ୍ନୋ’ ଦେଵା ଅନୁ’ମଦନ୍ତୁ ୟଜ୍ଞମ | ପଶ୍ଚାତ ପୁରସ୍ତାଦଭ’ୟନ୍ନୋ ଅସ୍ତୁ | ନକ୍ଷ’ତ୍ରାଣାମଧି’ପତ୍ନୀ ଵିଶା’ଖେ | ଶ୍ରେଷ୍ଠା’ଵିନ୍ଦ୍ରାଗ୍ନୀ ଭୁଵ’ନସ୍ୟ ଗୋପୌ | ଵିଷୂ’ଚଶ୍ଶତ୍ରୂ’ନପବାଧ’ମାନୌ | ଅପକ୍ଷୁଧ’ନ୍ନୁଦତାମରା’ତିମ | || 14 ||

ପୂର୍ଣା ପଶ୍ଚାଦୁତ ପୂର୍ଣା ପୁରସ୍ତା”ତ | ଉନ୍ମ’ଧ୍ୟତଃ ପୌ”ର୍ଣମାସୀ ଜି’ଗାୟ | ତସ୍ୟାଂ” ଦେଵା ଅଧି’ସଂଵସ’ନ୍ତଃ | ଉତ୍ତମେ ନାକ’ ଇହ ମା’ଦୟନ୍ତାମ | ପୃଥ୍ଵୀ ସୁଵର୍ଚା’ ୟୁଵତିଃ ସଜୋଷା”ଃ | ପୌର୍ଣମାସ୍ୟୁଦ’ଗାଚ୍ଛୋଭ’ମାନା | ଆପ୍ୟାୟୟ’ନ୍ତୀ ଦୁରିତାନି ଵିଶ୍ଵା” | ଉରୁଂ ଦୁହାଂ ୟଜ’ମାନାୟ ୟଜ୍ଞମ |

ଋଦ୍ଧ୍ୟାସ୍ମ’ ହଵ୍ୟୈର୍ନମ’ସୋପସଦ୍ୟ’ | ମିତ୍ରଂ ଦେଵଂ ମି’ତ୍ରଧେୟଂ’ ନୋ ଅସ୍ତୁ | ଅନୂରାଧାନ, ହଵିଷା’ ଵର୍ଧୟ’ନ୍ତଃ | ଶତଂ ଜୀ’ଵେମ ଶରଦଃ ସଵୀ’ରାଃ | ଚିତ୍ରଂ ନକ୍ଷ’ତ୍ରମୁଦ’ଗାତ୍ପୁରସ୍ତା”ତ | ଅନୂରାଧା ସ ଇତି ୟଦ୍ଵଦ’ନ୍ତି | ତନ୍ମିତ୍ର ଏ’ତି ପଥିଭି’ର୍ଦେଵୟାନୈ”ଃ | ହିରଣ୍ୟୟୈର୍ଵିତ’ତୈରନ୍ତରି’କ୍ଷେ || 16 ||

ଇନ୍ଦ୍ରୋ” ଜ୍ୟେଷ୍ଠାମନୁ ନକ୍ଷ’ତ୍ରମେତି | ୟସ୍ମି’ନ ଵୃତ୍ରଂ ଵୃ’ତ୍ର ତୂର୍ୟେ’ ତତାର’ | ତସ୍ମି’ନ୍ଵୟ-ମମୃତଂ ଦୁହା’ନାଃ | କ୍ଷୁଧ’ନ୍ତରେମ ଦୁରି’ତିଂ ଦୁରି’ଷ୍ଟିମ | ପୁରନ୍ଦରାୟ’ ଵୃଷଭାୟ’ ଧୃଷ୍ଣଵେ” | ଅଷା’ଢାୟ ସହ’ମାନାୟ ମୀଢୁଷେ” | ଇନ୍ଦ୍ରା’ୟ ଜ୍ୟେଷ୍ଠା ମଧୁ’ମଦ୍ଦୁହା’ନା | ଉରୁଂ କୃ’ଣୋତୁ ୟଜ’ମାନାୟ ଲୋକମ | || 17 ||

ମୂଲଂ’ ପ୍ରଜାଂ ଵୀରଵ’ତୀଂ ଵିଦେୟ | ପରା”ଚ୍ୟେତୁ ନିରୃ’ତିଃ ପରାଚା | ଗୋଭିର୍ନକ୍ଷ’ତ୍ରଂ ପଶୁଭିସ୍ସମ’କ୍ତମ | ଅହ’ର୍ଭୂୟାଦ୍ୟଜ’ମାନାୟ ମହ୍ୟମ” | ଅହ’ର୍ନୋ ଅଦ୍ୟ ସୁ’ଵିତେ ଦ’ଦାତୁ | ମୂଲଂ ନକ୍ଷ’ତ୍ରମିତି ୟଦ୍ଵଦ’ନ୍ତି | ପରା’ଚୀଂ ଵାଚା ନିରୃ’ତିଂ ନୁଦାମି | ଶିଵଂ ପ୍ରଜାୟୈ’ ଶିଵମ’ସ୍ତୁ ମହ୍ୟମ” || 18 ||

ୟା ଦିଵ୍ୟା ଆପଃ ପୟ’ସା ସମ୍ବଭୂଵୁଃ | ୟା ଅନ୍ତରି’କ୍ଷ ଉତ ପାର୍ଥି’ଵୀର୍ୟାଃ | ୟାସା’ମଷାଢା ଅ’ନୁୟନ୍ତି କାମମ” | ତା ନ ଆପଃ ଶଗ୍ଗ ସ୍ୟୋନା ଭ’ଵନ୍ତୁ | ୟାଶ୍ଚ କୂପ୍ୟା ୟାଶ୍ଚ’ ନାଦ୍ୟା”ସ୍ସମୁଦ୍ରିୟା”ଃ | ୟାଶ୍ଚ’ ଵୈଶନ୍ତୀରୁତ ପ୍ରା’ସଚୀର୍ୟାଃ | ୟାସା’ମଷାଢା ମଧୁ’ ଭକ୍ଷୟ’ନ୍ତି | ତା ନ ଆପଃ ଶଗ୍ଗ ସ୍ୟୋନା ଭ’ଵନ୍ତୁ ||19 ||

ତନ୍ନୋ ଵିଶ୍ଵେ ଉପ’ ଶୃଣ୍ଵନ୍ତୁ ଦେଵାଃ | ତଦ’ଷାଢା ଅଭିସଂୟ’ନ୍ତୁ ୟଜ୍ଞମ | ତନ୍ନକ୍ଷ’ତ୍ରଂ ପ୍ରଥତାଂ ପଶୁଭ୍ୟଃ’ | କୃଷିର୍ଵୃଷ୍ଟିର୍ୟଜ’ମାନାୟ କଲ୍ପତାମ | ଶୁଭ୍ରାଃ କନ୍ୟା’ ୟୁଵତୟ’ସ୍ସୁପେଶ’ସଃ | କର୍ମକୃତ’ସ୍ସୁକୃତୋ’ ଵୀର୍ୟା’ଵତୀଃ | ଵିଶ୍ଵା”ନ ଦେଵାନ, ହଵିଷା’ ଵର୍ଧୟ’ନ୍ତୀଃ | ଅଷାଢାଃ କାମମୁପା’ୟନ୍ତୁ ୟଜ୍ଞମ || 20 ||

ୟସ୍ମିନ ବ୍ରହ୍ମାଭ୍ୟଜ’ୟତ୍ସର୍ଵ’ମେତତ | ଅମୁଞ୍ଚ’ ଲୋକମିଦମୂ’ଚ ସର୍ଵମ” | ତନ୍ନୋ ନକ୍ଷ’ତ୍ରମଭିଜିଦ୍ଵିଜିତ୍ୟ’ | ଶ୍ରିୟଂ’ ଦଧାତ୍ଵହୃ’ଣୀୟମାନମ | ଉଭୌ ଲୋକୌ ବ୍ରହ୍ମ’ଣା ସଞ୍ଜି’ତେମୌ | ତନ୍ନୋ ନକ୍ଷ’ତ୍ରମଭିଜିଦ୍ଵିଚ’ଷ୍ଟାମ | ତସ୍ମି’ନ୍ଵୟଂ ପୃତ’ନାସ୍ସଞ୍ଜ’ୟେମ | ତନ୍ନୋ’ ଦେଵାସୋ ଅନୁ’ଜାନନ୍ତୁ କାମମ” || 21 ||

ଶୃଣ୍ଵନ୍ତି’ ଶ୍ରୋଣାମମୃତ’ସ୍ୟ ଗୋପାମ | ପୁଣ୍ୟା’ମସ୍ୟା ଉପ’ଶୃଣୋମି ଵାଚମ” | ମହୀଂ ଦେଵୀଂ ଵିଷ୍ଣୁ’ପତ୍ନୀମଜୂର୍ୟାମ | ପ୍ରତୀଚୀ’ ମେନାଗ୍‍ମ ହଵିଷା’ ୟଜାମଃ | ତ୍ରେଧା ଵିଷ୍ଣୁ’ରୁରୁଗାୟୋ ଵିଚ’କ୍ରମେ | ମହୀଂ ଦିଵଂ’ ପୃଥିଵୀମନ୍ତରି’କ୍ଷମ | ତଚ୍ଛ୍ରୋଣୈତିଶ୍ରଵ’-ଇଚ୍ଛମା’ନା | ପୁଣ୍ୟଗ୍ଗ ଶ୍ଲୋକଂ ୟଜ’ମାନାୟ କୃଣ୍ଵତୀ || 22 ||

ଅଷ୍ଟୌ ଦେଵା ଵସ’ଵସ୍ସୋମ୍ୟାସଃ’ | ଚତ’ସ୍ରୋ ଦେଵୀରଜରାଃ ଶ୍ରଵି’ଷ୍ଠାଃ | ତେ ୟଜ୍ଞଂ ପା”ନ୍ତୁ ରଜ’ସଃ ପୁରସ୍ତା”ତ | ସଂଵତ୍ସରୀଣ’ମମୃତଗ୍ଗ’ ସ୍ଵସ୍ତି | ୟଜ୍ଞଂ ନଃ’ ପାନ୍ତୁ ଵସ’ଵଃ ପୁରସ୍ତା”ତ | ଦକ୍ଷିଣତୋ’‌உଭିୟ’ନ୍ତୁ ଶ୍ରଵି’ଷ୍ଠାଃ | ପୁଣ୍ୟନ୍ନକ୍ଷ’ତ୍ରମଭି ସଂଵି’ଶାମ | ମା ନୋ ଅରା’ତିରଘଶଗଂସା‌உଗନ୍ନ’ || 23 ||

କ୍ଷତ୍ରସ୍ୟ ରାଜା ଵରୁ’ଣୋ‌உଧିରାଜଃ | ନକ୍ଷ’ତ୍ରାଣାଗ୍‍ମ ଶତଭି’ଷଗ୍ଵସି’ଷ୍ଠଃ | ତୌ ଦେଵେଭ୍ୟଃ’ କୃଣୁତୋ ଦୀର୍ଘମାୟୁଃ’ | ଶତଗ୍‍ମ ସହସ୍ରା’ ଭେଷଜାନି’ ଧତ୍ତଃ | ୟଜ୍ଞନ୍ନୋ ରାଜା ଵରୁ’ଣ ଉପ’ୟାତୁ | ତନ୍ନୋ ଵିଶ୍ଵେ’ ଅଭି ସଂୟ’ନ୍ତୁ ଦେଵାଃ | ତନ୍ନୋ ନକ୍ଷ’ତ୍ରଗ୍‍ମ ଶତଭି’ଷଗ୍ଜୁଷାଣମ | ଦୀର୍ଘମାୟୁଃ ପ୍ରତି’ରଦ୍ଭେଷଜାନି’ || 24 ||

ଅଜ ଏକ’ପାଦୁଦ’ଗାତ୍ପୁରସ୍ତା”ତ | ଵିଶ୍ଵା’ ଭୂତାନି’ ପ୍ରତି ମୋଦ’ମାନଃ | ତସ୍ୟ’ ଦେଵାଃ ପ୍ର’ସଵଂ ୟ’ନ୍ତି ସର୍ଵେ” | ପ୍ରୋଷ୍ଠପଦାସୋ’ ଅମୃତ’ସ୍ୟ ଗୋପାଃ | ଵିଭ୍ରାଜ’ମାନସ୍ସମିଧା ନ ଉଗ୍ରଃ | ଆ‌உନ୍ତରି’କ୍ଷମରୁହଦଗନ୍ଦ୍ୟାମ | ତଗ୍‍ମ ସୂର୍ୟଂ’ ଦେଵମଜମେକ’ପାଦମ | ପ୍ରୋଷ୍ଠପଦାସୋ ଅନୁ’ୟନ୍ତି ସର୍ଵେ” || 25 ||

ଅହି’ର୍ବୁଧ୍ନିୟଃ ପ୍ରଥ’ମା ନ ଏତି | ଶ୍ରେଷ୍ଠୋ’ ଦେଵାନା’ମୁତ ମାନୁ’ଷାଣାମ | ତଂ ବ୍ରା”ହ୍ମଣାସ୍ସୋ’ମପାସ୍ସୋମ୍ୟାସଃ’ | ପ୍ରୋଷ୍ଠପଦାସୋ’ ଅଭିର’କ୍ଷନ୍ତି ସର୍ଵେ” | ଚତ୍ଵାର ଏକ’ମଭି କର୍ମ’ ଦେଵାଃ | ପ୍ରୋଷ୍ଠପଦା ସ ଇତି ୟାନ, ଵଦ’ନ୍ତି | ତେ ବୁଧ୍ନିୟଂ’ ପରିଷଦ୍ୟଗ୍ଗ’ ସ୍ତୁଵନ୍ତଃ’ | ଅହିଗଂ’ ରକ୍ଷନ୍ତି ନମ’ସୋପସଦ୍ୟ’ || 26 ||

ପୂଷା ରେଵତ୍ୟନ୍ଵେ’ତି ପନ୍ଥା”ମ | ପୁଷ୍ଟିପତୀ’ ପଶୁପା ଵାଜ’ବସ୍ତ୍ୟୌ | ଇମାନି’ ହଵ୍ୟା ପ୍ରୟ’ତା ଜୁଷାଣା | ସୁଗୈର୍ନୋ ୟାନୈରୁପ’ୟାତାଂ ୟଜ୍ଞମ | କ୍ଷୁଦ୍ରାନ ପଶୂନ ର’କ୍ଷତୁ ରେଵତୀ’ ନଃ | ଗାଵୋ’ ନୋ ଅଶ୍ଵାଗମ ଅନ୍ଵେ’ତୁ ପୂଷା | ଅନ୍ନଗଂ ରକ୍ଷ’ନ୍ତୌ ବହୁଧା ଵିରୂ’ପମ | ଵାଜଗଂ’ ସନୁତାଂ ୟଜ’ମାନାୟ ୟଜ୍ଞମ || 27 ||

ତଦଶ୍ଵିନା’ଵଶ୍ଵୟୁଜୋପ’ୟାତାମ | ଶୁଭଙ୍ଗମି’ଷ୍ଠୌ ସୁୟମେ’ଭିରଶ୍ଵୈ”ଃ | ସ୍ଵଂ ନକ୍ଷ’ତ୍ରଗ୍‍ମ ହଵିଷା ୟଜ’ନ୍ତୌ | ମଧ୍ଵାସମ୍ପୃ’କ୍ତୌ ୟଜୁ’ଷା ସମ’କ୍ତୌ | ୟୌ ଦେଵାନାଂ” ଭିଷଜୌ” ହଵ୍ୟଵାହୌ | ଵିଶ୍ଵ’ସ୍ୟ ଦୂତାଵମୃତ’ସ୍ୟ ଗୋପୌ | ତୌ ନକ୍ଷତ୍ରଂ ଜୁଜୁଷାଣୋପ’ୟାତାମ | ନମୋ‌உଶ୍ଵିଭ୍ୟାଂ” କୃଣୁମୋ‌உଶ୍ଵୟୁଗ୍ଭ୍ୟା”ମ || 28 ||

ଅପ’ ପାପ୍ମାନଂ ଭର’ଣୀର୍ଭରନ୍ତୁ | ତଦ୍ୟମୋ ରାଜା ଭଗ’ଵାନ, ଵିଚ’ଷ୍ଟାମ | ଲୋକସ୍ୟ ରାଜା’ ମହତୋ ମହାନ, ହି | ସୁଗଂ ନଃ ପନ୍ଥାମଭ’ୟଂ କୃଣୋତୁ | ୟସ୍ମିନ୍ନକ୍ଷ’ତ୍ରେ ୟମ ଏତି ରାଜା” | ୟସ୍ମି’ନ୍ନେନମଭ୍ୟଷିଂ’ଚନ୍ତ ଦେଵାଃ | ତଦ’ସ୍ୟ ଚିତ୍ରଗ୍‍ମ ହଵିଷା’ ୟଜାମ | ଅପ’ ପାପ୍ମାନଂ ଭର’ଣୀର୍ଭରନ୍ତୁ || 29 ||

ନିଵେଶ’ନୀ ସଙ୍ଗମ’ନୀ ଵସୂ’ନାଂ ଵିଶ୍ଵା’ ରୂପାଣି ଵସୂ”ନ୍ୟାଵେଶୟ’ନ୍ତୀ | ସହସ୍ରପୋଷଗ୍‍ମ ସୁଭଗା ରରା’ଣା ସା ନ ଆଗନ୍ଵର୍ଚ’ସା ସଂଵିଦାନା | ୟତ୍ତେ’ ଦେଵା ଅଦ’ଧୁର୍ଭାଗଧେୟମମା’ଵାସ୍ୟେ ସଂଵସ’ନ୍ତୋ ମହିତ୍ଵା | ସା ନୋ’ ୟଜ୍ଞଂ ପି’ପୃହି ଵିଶ୍ଵଵାରେ ରୟିନ୍ନୋ’ ଧେହି ସୁଭଗେ ସୁଵୀରମ” || 30 ||

ଓଂ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ’ |

No comments:

Post a Comment